Indeksfondidesse investeerimine

Indeksfondidesse investeerimine Indeksfondidesse investeerimine muutub järjest populaarsemaks. Sellest, mida need endast kujutavad, miks indeksfondidesse investeerida ning kuidas seda teha, räägime kohe.
Mis on indeksfondid?

Indeksfondid ehk ETF-id on väärtvarade kogumid, mida saab börsil osta nagu tavalisi aktsiaidki. Väljend ETF tuleb inglise keelest (exchange-traded fund) ning tähendab börsil kaubeldavat fondi.  Indeksfondide kaudu on võimalik panustada erinevatesse varaklassidesse. Esiti tuleks alustada sellest, et leiad endale sobiva ETF-i. Laialt on levinud näiteks aktsiate, võlakirjade ja kaupade indeksfondide ostmine.

Erinevad indeksfondid

Indeksfonde on erinevaid. Mõned tasuvad regulaarselt dividende ning sõltuvad fondijuhist. Teised ehk enamik börsil kaubeldavaid fonde ei sõltu fondijuhist.

  • Aktiivselt juhitud fondid – tegemist on fondidega, mis tegutsevad investeerimisega aktiivselt. Fondijuht teeb otsuse, mis väärtpaberitesse ning kui palju raha investeeritakse ning millal investeering maha müüakse. Aktiivselt juhitud fondidega kaasnevad kulud on suuremad kui passiivsete fondide kulud. Suuremad kulud tähendavad aga ka suuremat kasumit.
  • Passiivsed fondid – passiivsete fondide eesmärk on pakkuda investorile ühe indeksiga võimalikult stabiilset tootlust. Näiteks, kui üks indeksis olev ettevõte läheb pankrotti, asendatakse konkreetne aktsia teise väärtpaberiga. Passiivseid fonde on võimalik hallata madalamate ressurssidega ning see võimaldab hoida kulud väiksemana.

Miks investeerida indeksfondidesse?

Indeksfondidesse on hea investeerida selleks, et investeerimisportfellis oleks stabiilne positiivne rahavoog. Tegemist on madalariskilise varaklassiga, mis on ka ETF-ide populaarsuse peamiseks põhjuseks. ETF-i osakuid on lihtne osta ja müüa – täpselt nagu aktsiaidki. Nende ostmisega kaasnevad tasud on üldkokkuvõttes madalamad kui siis, kui osta samasid indeksfondis sisalduvaid aktsiaid ühekaupa. ETF-idesse investeerimine on hea, sest

  • nende ostmine ja müümine on lihtne. Kui tead, kuidas kaubelda aktsiatega, ei valmista sulle probleemi ka indeksfondidega kauplemine. Indeksfondidega kauplemine on sarnane aktsiatega kauplemisega.
  • neil on madalad lisakulud. Indeksfondide ostmine on üldjuhul soodsam kui iga aktsia eraldi ostmine, sest pead maksma tasu vaid ühe tehingu eest.
  • indeksfondididesse investeerimisega saad hajutada riske. Kui paigutad oma raha indeksfondi, tähendab see, et investeerid korraga mitmesse ettevõttesse. Teiste sõnadega hajutad sa nii oma vara paljude investeeringute vahel, mis mitmekesistab sinu portfelli ning hajutab riske.
  • saad säästa aega. Üheainsa indeksfondiga saad valida endale huvipakkuva fondi, mis sisaldab endas mitmeid sama valdkonna aktsiaid. Selle asemel, et mitmesse sama valdkonna firmasse eraldi investeerida, saad seda teha üheainsa ETF-iga.

Kuidas investeerida indeksfoandidesse?

Indeksfondidesse saab investeerida mitmel moel.

  • Rahvusvahelistesse indeksfondidesse on võimalik investeerida läbi III samba pensionifondi. III samba kaudu saad panustada madalate kuludega ETF-idesse. Lisaks saab sissemaksetelt tulumaksutagastust. On hea teada, et III pensionisaba osakud on päritavad.
  • Loo investeerimiskonto või väärtpaberikonto kas LHVs, Swedbankis või SEBs. Sealt saad valida endale meelepärase indeksfondi ning sellesse investeerida.
  • Registreeru kasutajaks mõnel investeerimisplatvormil (näiteks eToros). Saad oma kontole kanda soovitud summa raha ning seejärel osta ja müüa sulle sobivaid ETF-e.

Indeksfondide riskid 

Indeksfondidesse investeerimisega kaasnevad riskid. Selles ei ole aga midagi erakordset, sest riskantsed on absoluutselt kõik investeeringud alates kinnisvarast ja lõpetades indeksfondidega. ETF-id on võrdlemisi madala tasemega varad, mistõttu on nendesse investeerimine populaarne eriti just alustavate investorite seas. Kui ETF-is olev vara/ aktsia kaotab väärtust, langeb ka fondi väärtus. Selles peitubki fondide peamine risk. Ilma riskita investeeringut ei eksisteeri. Indeksfondidesse investeerimise riske on aga võimalik vähendada. Selleks mitmekesista oma portfelli ning õpi investeeritavaid varasid põhjalikult tundma. Loe investeerimisõpikuid ning kogenud investorite blogisid. Vajadusel pea nõu oma ala spetsialistiga.