Kulda investeerimine

Investeerimine on hea viis oma raha kasvatamiseks. Jättes oma eurod lihtsalt pangakontole või sahtli põhja, võid kindel olla, et väga varsti on su raha vähem väärt kui see oli alguses.

Isegi, kui sul on rahakotis aasta pärast sama summa kui seal on praegu, röövib inflatsioon sellelt julmalt väärtust. Isegi mõne kuu pärast ei saa sa tõenäoliselt 100 või 500 euro eest osta sama palju asju, kui saad praegu.

Õnneks on selle vastu lahendus – investeerimine. Toome sellel lehel välja kõik, mida peaksid teadma kulda investeerimisest.

Miks kulda investeerida?

Täna leiab enamik investeerimisega seotud toiminguid aset internetis. Erinevate investeerimisplatvormide kaudu saad osta ja müüa aktsiaid, ETFe, valuutasid ja palju muud. Kui osakuid, väärtpabereid ega krüptorahasid ei saa aga käega katsuda, siis kulda saab. Just see teeb kulda investeerimise eriliseks.

1. Kuld on füüsiline investeering

Kuld ja teised metallid on füüsilised väärtused, mida on võimalik käega katsuda. See tähendab, et kui midagi peaks internetiga juhtuma, jääks sinu sahtli põhjas või seifis olev kuld alles. Mis veelgi parem, suure tõenäosusega tõuseks selle väärtus märgatavalt.

Füüsiline kuld on üks väheseid varasid, mida saad soovi korral endaga kaasas kanda ja füüsiliselt osta ning müüa.

2. Kulla väärtus on üheselt mõistetav

Kulla väärtus on teada nii Euroopas, Aafrikas kui ka Austraalias. Selle väärtuses ei kahtle keegi. See on olnud tähtis juba tuhandeid aastaid.

Kullast tehakse münte, abielusõrmuseid ja sellega kaetakse kirikute kupleid. Sellest räägitakse raamatutes ja filmides. Kulla väärtust mõistavad kõik riigid. Tänu sellele saad kullakangi või -plaati omades selle mistahes riigis kohaliku valuuta vastu vahetada.

3. Riskide hajutamine

Investeerides erinevatesse varaklassidesse, saad sa riske targalt hajutada. Väärtmetallide omamine on hea viis, kuidas oma investeerimisportfelli mitmekesistada.

Üldjuhul tõuseb kulla hind just siis, kui teiste varade, näiteks aktsiate ja võlakirjade, väärtus langeb. Seega on nutikas, kui lisad oma investeerimisportfelli ka kulla.

Kuidas kulda investeerida?

Kulda investeerimiseks on laias laastus 3 võimalust.

1. Füüsiline kuld

Esimene ja kõige lihtsam võimalus on osta kas kullast ehteid, kullakange, -plaate või kuldmünte. Seda saab teha mitmetes kohtades – jaluta kasvõi antiigipoodi.

Investeerides füüsilisse kulda, pead leidma võimaluse ka selle varundamiseks. See tuleks paigutada mõnda turvalisse kohta, kus see poleks varaste käeulatuses.

2. ETF

Teine ja kõige kaasaegsem võimalus on investeerida kullaga tagatud ETF-idesse ehk börsil kaubeldavatesse fondidesse. Näiteks on SPDR Gold Shares üks vanimaid omanäolisi ETF-e. Kulla osakuid saab nii osta läbi erinevate investeerimisplatvormide, näiteks eToro.

Erinevalt füüsilise kulla omamisest, ei pea sa ETF-i investeerides muretsema turvalisuse pärast. Küll aga pead arvestama lisatasudega. Näiteks kaasneb SPDR Gold Sharesi investeerimisega 0,4 protsendi suurune fondi teenustasu. Lisaks sellele pead maaklerile (näiteks eTorole) maksma ka ostu- ja müügitehingu tasu.

3. Aktsiad

Kaudselt on võimalik investeerida kulda ka läbi kullakaevandajatesse investeerimise. Seda saad teha, kui ostad kullamüüjate või -kaevandajate aktsiaid.

Kulla kaevandamine muutub järjest keerulisemaks, sest maapinnale kõige lähedamal olevad varud on otsa saanud. On vaja minna üha sügavamale ning see tõstab ka tulla hinda.

Sul on võimalik enne aktsia ostmist uurida kaevandava ettevõtte tausta. Näiteks, kui sind kõnetavad keskkonnateemad, saad investeerida sellisesse kullakaevandajasse, kes teeb keskkonnasäästlikke otsuseid.

Kulla ostmine on eriline investeerimisviis. Seda väärtvara on võimalik päriselt käes hoida ning kasvõi ehtena kanda. Selle väärtus on universaalselt mõistetav ning just seepärast on kulda investeerimine hea viis oma portfelli mitmekesistamiseks.

Loe lisaks:

Krüptorahasse investeerimine
Kinnisvarasse investeerimine
Idufirmadesse investeerimine
Kuhu investeerida aastal 2022
Aktsiatesse investeerimine
Indeksfondidesse investeerimine