Laen ilma palgatõendita – kas tõesti?

  • 100€25 000€

Laenu võtmist ilma palgatõendita ei tasu segamini ajada laenu võtmist ilma konto väljavõtteta, sest ilma tööandja palgatõendita on Eestis võimalik võtta ainult väikelaene ja kiirlaene, kuid nendegi puhul on siiski kohustuslik viimase 6 kuu konto väljavõte esmakordsel laenamisel.

– Suurema kodu- või hüpoteeklaenu võtmine ilma tööandja palgatõendita pole Eesti seadusandlusega kahjuks täna võimalik, vaid on lausa keelatud.
+ Ilma palgatõendita saab Eestis võtta vaid tagatiseta väikelaenu ja kiirlaenu, kuid vaja läheb siiski viimase 6 kuu pangakonto väljavõtet.

Miks on siiski vaja kontoväljavõtet?

Esmakordse laenamise korral tuleb saata kindlasti korralik konto väljavõte kodupangast viimase 6 kuu kohta. Ilma nähtava sissetulekuta ei soovi ükski krediidiasutus taotlejale laenu anda, sest väljavõtte puudumine on kindel märk kehtivatest maksehäiretest. NB! Küll aga on laen ilma konto väljavõtteta teistkordsel korral samast asutusest mõningate väike- ja kiirlaenu pakkuvate ettevõtete juures püsikliendina heade näitajate korral isegi võimalik. Tingimuseks on probleemideta varasemad tagasimaksed ja viimasest võetud edukalt tagasi makstud laenust ei tohiks olla palju aega möödas, sest laenuvõtja krediidirisk võib kiirelt kasvada.


Palgatõendita laen on laen, mis ei kohusta laenajat palgatõendit eraldi dokumendina tööandja käest lisaks küsima. Palgatõendita laenu reklaamivad paljud väike- ja kiirlaenu pakkujad ekslikult, mistõttu lihtsal inimesel jääb mulje nagu ei vaja konto väljavõtet esitada. Palgatõendit läheb aga kindlasti vaja suurema summaga kodu- või hüpoteeklaenu võtmisel. Tasub meeles pidada, et kiirlaen ilma palgatõendita ei tähenda kindlasti laenu saamist ilma püsiva sissetuleku ja kulutuste näitamiseta.

Laenud ilma konto väljavõtteta on laenud mille võtmiseks tegelikult läheb vaja konto väljavõtet esmakordsel võtmisel sama laenupakkuja käest püsikliendina. Osa laenuandjaid kes reklaamivad ennast väike- või kiirlaenu pakkujatena küsivad esimesel korral kindlasti, kuid teistkordsel laenamisel ei pruugi – oleneb eelkõige laenuandjast endast ja varasemast kliendi ja teenusepakkuja kogemusest.


Palgatõendi hankimine

Palgatõendi saab laenu taotleja küsida vaid enda tööandja käest. Tööandja poolt väljastatav dokument peab sisaldama järgnevaid andmeid: väljastamise kuupäeva, ettevõtte nime, äriregistri koodi, aadressi, töötaja isikukoodi, töötaja senist tööaja kestvust, töötaja brutotöötasu, krediidiasutuse nimi (kellele antud tõend edastatakse) ja dokumenti väljastava juhatuseliikme rekvisiidid. Vaata näidet.

Kontoväljavõtte hankimine

Kontoväljavõtte saab taotleja ise kerge vaevaga ja kiirelt kodupanga iseteeninindusest hankida. Konto väljavõtte leiab üldiselt selleks ettenähtud leheküljelt “Kontoväljavõte” ja seal olles tuleb valida esmalt konto ning määrata perioodiks viimased 6 kuud. Ekraanile päringuga kuvatud andmete allalaadimiseks failina on üldiselt samas lähedal olema ka allalaadimise nupp “Lae alla” ning faili formaadina kasutada kindlasti .BDOC formaati.


Mida teha, kui läheb vaja kiirelt raha, aga puudub püsiv töökoht või ligipääs pangakontole?

Püsiva töökoha puudumine pole osade laenuandjate silmis ilmtingimata probleemiks. Tähtis on, et igakuiselt laekuks kontole piisaval hulgal raha, seda näiteks erinevate toetusrahadena või pensionina pangakontole ja igakuised püsikulutused erinevate tagasimaksetena ei tohiks ületada 50% sissetulekust. Pangakonto puudumisel ei anna kahjuks ükski Eestis tegutsev laenuandja laenu. Nii, et tuleb kiiremas korras minna lähimasse panka ja avada pangakonto.